Doğal Yaşam Aktivistleri Derneği

Blog

 Yeni Haberler
  • O HALA YUVA BULAMADI.. MAYA KIZIMIZI İSTEMEZ MİSİNİZ? Maya ..1,5 yasında ..tuvalet egıtımı verılemedıgı ıcın barınağa terk edıldı .. dışı ve kısır ..bu afacan kıza  omurluk yuva olmak ıstermısınız.. onu barınaktan kurtarmak istemez misiniz ?  ...
  • Onlara Sırtınızı Dönmeyin. adana / #sarıçam / menekşe köyü cıvarında besleme sırasında gorulmus ve besleme gonullusu arkadaşlar tarafından ( Ersin Yetkin ) bugun getırdıler bu cocugumuzu bana..perısan durumda ..ama yemesınde cok sukur sıkıntı...
  • Bebek Kedi ve Köpeklerin Bakımı Henüz gözleri açılmamış yavruların özenli bir bakıma ihtiyaçları vardır. Henüz gözleri açılmamış bir kedi yada köpek bulduğunuzda bu onun henüz iki haftadan küçük olduğunu gösterir.İlk olarak yavrulara kuru sakin ve...
  • Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi GİRİŞ Yaşamın tek olduğunu, yaşayan bütün canlıların ortak bir kökeni olduğunu ve türlerin evrimi yönünde farklılaştığını, yaşayan bütün canlıların doğal haklara sahip olduğunu ve sinir sistemi olan her hayvanın kendine...
  • Sokak hayvanlarının toplatılması ile ilgili Sokağınızda ,muhakkak alıştığınız ve sevdiğiniz hayvanlar vardır. O hayvanların ortadan kaybolmasını,bilinmeze gitmesini istemiyorsanız lütfen okuyun ! Toplama yapan aracın plakası kaydedilmeli, fotoğrafları çekilmeli. Hangi nedenle alındığı sorulmalı ve nereye götürüldüğü öğrenilmeli. 5199...

KEDİ / KÖPEK AŞILAMA TAKVİMİ

KEDİ / KÖPEK  AŞILAMA TAKVİMİ
Şubat 17
23:11 2016

Hayvanlar yaşam şekilleri göz önüne alındığında viral,bakteriyal yada paraziter hastalıklara oldukça açıklardır.Dostlarınızı bazı bulaşıcı viral ve bakteriyal hastalıklardan korumanın en kolay ve ucuz yolu onları düzenli olarak aşılatmanızdır.Özellikle viral hastalıkların spesifik bir tedavisi bulunmamaktadır ve ölüm oranı bu hastalıklara yakalandıktan sonra çok yüksektir.

                Yeni doğan yavruların,  anneyi emmeleri çok büyük önem taşır. Aşılı anneyi gerektiği kadar emen yavrular ilk 4-5 hafta hastalıklara karşı direnç gösterir.  Ancak ilerleyen dönemde emzirmenin azalması ve hatta bitmesiyle kedi veya köpeğiniz, ölümcül seyredebilen bu hastalıklara kolaylıkla yakalanabilir. Bunun önüne geçebilmek için aşılamaların bir an önce başlaması gerekmektedir. Eğer petiniz ilk defa aşılanacaksa aşılar iki doz olarak uygulanır, daha sonra yıllık tekrarları yapılarak bu hastalıklara yakalanma olasılıkları ortadan kalkar.

                   Aşılama programına başlamadan önce yavru kedi ve köpeklerin plasenta yoluyla ve emzirme döneminde aldığı iç parazitlerden ve üzerinde bulunan dış parazitlerden arındırılmaları gerekmektedir. Bunun için öncelikle  ağız yoluyla ya da enjeksiyonla antiparaziter ilaç uygulamaları ve dış parazit damlaları yapılır.

 

                     Aşılama ve paraziter mücadele proğramı tamamen hastaya özel olup yaşadığı ortama,beslenme durumuna ve karşılaşacağı risklere göre düzenlenir.

                                                      KÖPEKLERDE AŞILAMA TAKVİMİ

                 Aşı              Koruduğu Hastalık                Tekrarları
   İç ve dış parazit tedavisi    Askaritler

   Kancalı kurtlar

   Kamçılı kurtlar

   Şeritler

   Kene,Pire vs

 Beslenme,mevsim,dış ortamdaki parazit yoğunluğuna göre 1-3 ayda bir tekrarlanır.

 

   Karma    Distemper(Gençlik hastalığı)

   Infectious Canine Hepatitis

   Parvovirus(Kanlı ishal)

Parainfluenza

Leptospirozis

   21 gün ara ile 2 uygulama

Sonra yıllık tekrarı.

   Corona    Coronavirus    15  gün ara ile 2 uygulama

Sonra yıllık tekrarı

   Bronchicine

   Bodotella bronchiseptica

   15  gün ara ile 2 uygulama

Sonra yıllık tekrarı

   Kuduz

   Kuduz

               1 uygulama

Sonra yıllık tekrarı

   Mantar

   Microsporium canis(mantar hastalığı)

      1 uygulama

Sonra yıllık tekrarı

   Lyme    Borrelia burgdorferi 1 uygulama.

Sonra yıllık tekrarı

      İlk 45  günlük dönemde genel muayene ve antiparaziter  uygulama  10. günde dışkı muayenesi ve karma aşının ilk dozu yapılır

      İç parazit tedavisi  beslenme ,ortamdaki parazit durumuna göre 1-3 ayda bir tekrarlanır

      Dış parazit tedavisi kullanılan ilaç , ortamdaki parazit durumu ve mevsime göre 1-3 ayda bir tekrarlanır.

      Kuduz aşısı 3 aylıktan küçük köpeklere uygulanmaz.

 

 

                                                        KEDİLERDE  AŞILAMA TAKVİMİ

   İç veDış Parazit tedavisi

   Askaritler

   Şeritler

   Tenya

   Kene,pire , vs

   Beslenme,mevsim,dış ortamdaki parazit yoğunluğuna göre 1-3 ayda bir.

 

   Karma

   Feline Rhinotracheitis

   Feline Calicivirus

Feline Panleucopenia(Kanlı ishal)

   21gün ara ile 2 uygulama

   Sonra yıllık tekrarı.

   Leucocell    Feline Leucemia(Lösemi hastalığı)    15  gün ara ile 2 uygulama

Sonra yıllık tekrarı

   Kuduz    Kuduz 1 uygulama

Sonra yıllık tekrarı

   Mantar    Microsporium canis

Microsporium felis(Mantar hastalığı)

             1 uygulama

Sonra yıllık tekrarı

 

►       İlk 45  günlük dönemde genel muayene ve antiparaziter  uygulama 10.günde dışkı muayenesi ve karma aşının ilk dozu yapılır.

►      İç ve dış parazit tedavisi  beslenme,mevsim ortamdaki  parazit durumuna göre 1-3 ayda bir tekrarlanır.

►      Kuduz aşısı 3 aylıktan küçük kedilere uygulanmaz.

 

 

 

                   AŞILAMA  DÖNEMİNDE DİKKAT EDİLECEK

                                               HUSUSLAR

Aşılanacak hayvan en az 7 haftalık yaşta olmalı,

Aşılanacak hayvan iç ve dış parazitlerinden arındırılmış olmalı,

Vücut sıcaklıkları normal(38.5-39.5C°)sınırlar içinde olmalı,

Aşılanacak hayvan stres oluşturacak etkenlerden(yolculuk,kızgınlık dönemi)uzak tutulmuş olmalı,

Hayvana en az bir hafta öncesinden kortikosteroid türü ilaçlardan birisi yapılmamış olmalı,

Aşılamadan önceki 3 gün ve aşılamadan sonraki 3 gün hayvanlar banyo ettirilmemeli,

Aşılanacak hayvan sütten kesilmiş olmalı,

Aşılanacak hayvan ileri gebe olmamalı,

Hastalık geçiren hayvanlar,ishal,kusma,iştahsızlık gibi şikayetleri olan hayvanlar aşılanmamalı,

Aşılamalar tamamen bitene kadar hayvanlar yıkanmamalı,

Aşılamalar tamamen bitene kadar hayvanlar başka hayvanlarla temas ettirilmemeli,dışarı çıkartılmamalı,başka hayvanların çok sık gezdikleri yerlerden uzak tutulmalı,hayvanın dışarı çıkması gerekiyorsa kucakta çıkartılmalı,

  İki aşılama arasındaki süre 2 – 3 haftadan az olmamalı ve yapılan aşılar yılda bir kez tekrarlanmalı,

  Kullanılan aşılar +2 +4C° de muhafaza edilmiş olmalı,

  Aşılamada kullanılan enjektörler steril olmalı ve kullanıldıktan sonra imha edilmeli,

  Hayvan sahibine;aşılanan hayvana ait bilgileri,yapılan aşıların yapılma tarihini ve etiketlerini,aşıyı uygulayan Veteriner Hekimin veya kurumun onayını içeren bir aşı kartı verilmeli. 

          

 AŞILAMA GEREKTİREN HASTALIKLAR

KÖPEKLERDE:

Kanlı ishal(Parvoviral enteritis):  Parvovirus tarafından oluşturulan akut seyirli,ani ölüm,kusma,ishal(sulu,kötü kokulu ve kanlıdır),halsizlik,depresyon,iştahsızlıkla,zayıflama ile seyreden çok bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır.

Köpek gençlik hastalığı(Canine distemper):  Köpekler başta olmak üzere çoğu etçilleri etkileyen yüksek ateş,kusma,iştahsızlık,zayıflama,göz-burun akıntısı,tonsillitis,kalp yetmezliği,gözlerde konjuktivitis,deride kalınlaşma,ayakların altında kalınlaşma ve nörolojik belirtiler ile karakterize bu hastalık soğuk havalarda daha sık görülmekle birlikte genç yaştaki hayvanları daha çok etkilemektedir.Bulaşıcı ve ölüm oranı yüksek olan bir hastalıktır.

Köpek karaciğer enfeksiyonu(Hepatitis contagiosa canis):  Köpek Adenovirus tip-1 tarafından oluşturulan başta karaciğer olmak üzere sindirim sistemi,solunum sistemi ve sinir sistemini etkileyen akut ve bulaşıcı bir hastalıktır.

Köpek boğmacası(Kennel cough):  Köpek Bordotella bronchoceptika tarafından oluşturulan tonsillitis,faringitis ve kronik bir öksürükle karakterize bulaşıcı bakteriyal bir hastalıktır.

Köpek coronavirus gastroenteritisi:  Canine coronavirus tarafından oluşturulan yüksek ateş,kusma,iştahsızlık,ishal(mukuslu ve kanlı)mental depresyonla karakterize bulaşıcı bir hastalıktır.

Köpek herpesvirus enfeksiyonu:  Her yaştaki köpekleri etkileyen,yeni doğan yavrularda;perakut veya akut hemorojik nekrozlarla ölümlere,yetişkin köpeklerde ise solunum sistemi ve ürogenital sistemde subklinik veya klinik enfeksiyon oluşturan bulaşıcı viral bir hastalıktır.

Kuduz:  Tüm sıcak kanlı hayvanları etkileyen hızlı seyreden,bilinç kaybı,huzursuzluk,salya akıntısı,yutkunma güçlüğü ve felçlerle karakterize öldürücü viral ve ZOONOZ(Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalık)bir hastalıktır.

Mantar:  Microsporium canis ve gypseum etkenlerinin oluşturduğu tırnak kıl ve deri üzerinde yüzeysel lezyonlara sebep olan bu hastalık ZOONOZ özellikte olup  insanlarda deri üzerinde lezyonlara sebep olmaktadır. 

Leptospiroz:  Akut,subakut ve kronik seyirlidir.Kanlı isal,sarılık,böbreklerde bozukluklara sebep olan bulaşıcı,bakteriyel ve ZOONOZ bir hastalıktır.

Lyme hastalığı(Borrelia):  Ixodes cinsi kenelerin bulaştırdığı Borellia burgdorfi bakterileri tarafından oluşturulan ani topallama ile başlayan eklemlerde dahil olmak üzere pek çok organ sistemini etkileyenZOONOZ bir hastalıktır.İnsanlarda eklemlerde ağrı şişlik gibi belirtiler gösteririr.

KEDİLERDE:

Kedi gençlik hastalığı(Feline panlökopeni):  Parvoviruslar tarafından oluşturulan çok bulaşıcı,hızlı seyirli,kanlı ishal,kusma,iştahsızlıkla karakterize ani ölümlere sebep olan viral bir hastalıktır.

Enzootik koriza(Rhinotrocheitis):  Kedi herpes virusu tarafından oluşturulan hızlı seyirli,konjuktivitis,göz yaşı-burun akıntısı,aksırıkla karakterize kedilerin en önemli bulaşıcı solunum sistemi hastalığıdır.

Kedi enfeksiyöz peritonitisi(FIP):  Coronaviruslar grubuna ait bir virus tarafından oluşturulan,çoğunlukla 6 aylıkla 5 yaş arasındaki kedileri etkileyen genelde karın boşluğunda sıvı toplanması(ascites),halsizlik,lenfopeni ve iç organlarda değişiklikle karakterize hızlı seyirli bulaşıcı ve ölümle sonuçlanan bir kedi hastalığıdır.

Kedi lösemisi(FELV):  Retroviruslar tarafından oluşturulan lenf bezleri ve çeşitli organlarda tümöroluşumuna,kanda lenfosit artışına neden olan kronik seyirli bulaşıcı bir kedi hastalığıdır.

Calisivirus enfeksiyonu:  Calisiviruslar tarafından oluşturulan özellikle genç kedileri etkileyen hızlı seyirli üst solunum yollarında akciğerlerde bozukluklar,ağız boşluğunda gelişen yüzeysel ülserler iştahsızlık,durgunluk,salya akıntısı,ishal,eklemlerde yangı oluşturan bir kedi hastalığıdır.

Klamidya enfeksiyonu(Psittacosis):  Chlamidia psittaci tarafından oluşturulan hızlı seyirli,burun-göz yaşı akıntısı,sarı-yeşil ishal,sinirsel bozukluklarla karakterize bakteriyel bir kedi hastalığıdır.

Kuduz:  Tüm sıcak kanlı hayvanları etkileyen hızlı seyreden,bilinç kaybı,huzursuzluk,salya akıntısı,yutkunma güçlüğü ve felçlerle karakterize öldürücü viral ve ZOONOZ bir hastalıktır.

Mantar:  Microsporium canis ve felis etkenlerinin oluşturduğu tırnak,kıl ve deri üzerinde yüzeysel lezyonlara neden olmaktadır.Mantar hastalığı ZOONOZ bir hastalık olup insanlarda deri üzerinde lezyonlara sebep olmaktadır. 

Benzer içerikler

0 Yorum

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakmak ister misin?

Yorumunuz ?

Yorum Yazın